Anne Sütü Ölümleri Azaltıyor

”Bebekler sütü her zaman hak eder ama sadece bazıları bunu yaşar.”

Bana ‘’hayatını, zamanını en çok neyle uğraşarak geçirmek isterdin’’ diye sorsalar; hiç çekinmeden her zaman söyleyeceğim şey, ‘’bebeklerin gülmesi için uğraşırdım’’ olurdu. Aralıksız, 365 gün uğraşabilirim bununla. Ölümüne, delicesine…

‘’Birilerinin hayatı değişecekse, onlar bebekler olmalıdır.’’

Hayali düşüncelerimle, maalesef gerçekçi düşüncelerim aynı değil. Keşke bebekler ölmese ama… Savaşlar, doğal afetler, çaresizlik, travma, enfeksiyon, açlık… Bebek ölümlerinin en önemli sebeplerinden birkaçı sadece. Hepsi dramatik, hepsi can acıtıcı. Ancak çok basit yöntemlerle dünyada milyonlarca bebeğin hayatını değiştirebilir ve bebeklerin hayatta kalmasına vesile olabilirsiniz.  Bunlardan biri ’anne sütü ile beslemek’

UNICEF’ in, son verilerine baktım bu konuda.  Yenidoğan her 2 bebekten 1’i (77 milyon bebek)anne sütünü ilk birkaç saat içinde alamıyor. Oysa ilk saatte anne sütüne ulaşması gereken bebekler nedense çok geç saatlerde hatta günlerde ulaşabiliyor. Bazıları daha şanssız oluyor ve süte hiç ulaşamıyor. Hatta bazıları, bazıları annelerini bile göremiyor. Bunun için üzgünüm.

Normal durumlarda, bebeklere anne sütü yerine mamaların verilmesi bir ülke için hatta tüm insanlık için ayıptır. Çünkü son veriler ve çalışmalar anne sütünün faydasını ortaya çok net biçimde koymaktadır.

UNICEF’e göre;

*Bebeğin anne sütüne geç ulaşması demek; bebeğin hayatta kalma şansını yitirmesi demek.

*Bebekler günümüzde de önerildiği gibi ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü verilerek büyütülseydi yılda 800 bin bebek ölmeyecekti.

*Emzirmenin doğumdan sonra 2-23 saatler içinde başlaması ilk 28 gündeki ölüm riskini % 40 artırır, 24 saat veya daha geç emzirilen bebeklerde bu oran %80’ e kadar çıkar.

*Bebekler için oldukça değerli olan anne sütünün geç verilmesinin başlıca nedenleri var ve en önemlisi bebeklerin önce mamaya alıştırılması ve sonrasında bebeğin anne sütünü içmek istememesidir.

*Birçok ülkede bebeklere hayatlarının ilk üç gününde mama, inek sütü veya şekerli su gibi besleyici özellikleri çok az olan gıdalar verilmesi bebeklerin anne sütüne başlama ve alışmalarını güçleştiriyor.

*Tüm dünyada, bebeklerin %43 kadarı 6 ay boyunca sadece anne sütü ile besleniyor.

*Hiç anne sütü emmeyen bebeklerde ölüm riski emzirilen bebeklere göre 14 kat, hiç anne sütü almayan bebeklerin bir enfeksiyondan ölüm riski de ilk 6 ayda az da olsa anne sütü emen bebeklere göre 7 kat daha fazladır.

Sonuç olarak, bebekler hekim tarafından uyarılmadığı sürece mutlaka ama mutlaka ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Varsa buna karşı bir uygulama, o bir cinayettir!

Referans:  

”77 million newborns globally not breastfed within first hour of life – UNICEF”. www.unicef.org/media/media_92038.html 29 July 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.