Bu Ceza Çocuklar için Ağır

”Suçunu bizler işliyoruz ama cezasını neden minikler ödüyor?” 

Her geçen gün artarak etkisi devam ediyor gıda endüstrisinin. İlerleyen süreçte etkisi daha da artacak ve etkilenmeyen tek bir minik beden kalmayacak. Zorlu bir süreç bekliyor suçu işleyen bizleri ve cezasını ödeyen çocukları…

Foodwatch tarafından Berlin’de yapılan araştırma, gıda endüstrisinin çocukları nasıl da kandırdığını gösteriyor. Çalışmanın bağımsız tüketici örgütü tarafından yapılmış olması da ayrı bir önemli.

Araştırmada üzerine çizgi film karakteri bulunan yoğurt, süt gibi farklı 34 ürün mercek altına alınmış. Tahmin edin bakalım, hangi çizgi film karakterleri olabilir? Arı Maya, Viky ve benzerleri…

İncelenen bu yiyeceklerden sadece ama sadece biri WHO(Dünya Sağlık Örgütü)’nün kriterlerine uygun olarak bulunmuş ve diğer tümünde ise çocuklara zarar verecek düzeyde şeker, tuz ve yağ içerdiği tespit edilmiş.

 “Çizgi karakterlerle yapılan reklâmlar, özellikle küçük çocukları çok etkiliyor” diyen Foodwatch,bu tür reklamların sınırları net olarak çizilmiş kriterlere uyularak yapılması gerektiği ve çocuk sağlığına önem vermesi gerektiği konusunda fikir sağlamakta.

Utanmadan bile…

Çocuklara pazarlama konusunda uzman olan Oliver Huizinga da şunları dile getiriyor:

Types-of-Yogurt-for-Your-Health1Çocukların sağlığı pahasına utanmadan ticaret yapılıyor. Çocukların çok sevdiği karakterlere olan güvenleri çocuklara şekerli, tuzlu, yağlı gıdaları satmak için kullanılıyor”.

Bu kadar ucuz mu yani çocuk sağlığı. Hani geleceğimizdi onlar? Nerdeeeee!

Arı Maya ve Vicky gibi karakterlerin pazarlama hakları Studio 100 isimli Belçika’ lı bir firmaya ait.

Foodwatch, Studio 100’ ün daha sorumlu davranması gerektiğini bildirerek tüketicilerden de bu kuruluşa karşı e-posta ile bir protesto kampanyasına katılmalarını istiyor. Burası hem mantıklı hem de akla uymayan kısımlar içeriyor. Evet ben sorumluluk sahibi bir tüketici olarak bunu yapmalıyım ama neden benim yapmam gerekiyor, yani zaten bu üretimin sağlıklı bir düzene göre yürümesi gerekmiyor mu her halükarda. O halde üretimin doğru yola yönlendirilmesi amacıyla şirketleri bizlerin sürekli dürtmesi gerekecek. Bana öyle geliyor ki bu dürtmelerin sayısı fazla olacak. Baksana hepsi uyuyor.

Çocukları kandırmak kolay oldu…

İnsanların var olduğu yerde yalanı önlemek oldukça zor ama yalanın da ahlakı var ya. E insaf! Konu gıda ve çocuk sağlığı olunca akan sular durmalı. Renkli ambalajlar, renkli hediyeler ve benzeri pazarlama yöntemleri ile gıda olmaya uzak kalmış ürünler rahatlıkla pazarlanıyor ve bu durum yıllardır böyle. Şimdi de çizgi filmler bu görevi üstlenmiş ve almış başını gidiyor; yazık gerçekten de.

Avusturya’ da VKI (Verein für Konsumenteninformation) olarak adlandırılan tüketicileri bilgilendirme derneği sene başında çocuk süt ürünlerinin reklâmlarda bildirildiği gibi sağlıklı bir ürün değil sadece bir “şekerleme” olduğunu açıkladı.

Meyveli yoğurt aldatmacası…

Barquette de petits suisses aux fruitsAdı meyveli, bakmayın içinde meyve olması gerektiğine. Aldatmacanın babasını meyveli yoğurtta yapıyorlar ve öyle bir inanıyoruz ki bizler tüketici olarak bile ‘’ sanki gerçekten meyvelerle donatılmış, çok lezzetli…’’ diyerek bir başkasına önerilerde bile bulunabiliyoruz. Sonuçta yoğurtta, kutunun üzerindeki meyveden olmak zorunda değil. Kutunun üzerinde kiraz resmi var diye yoğurtta kiraz mı var oluyor, hayır sadece kiraz tadı var. O da nasıl oluyor, katkı maddeleri vs. Gerçekten tüketiciler meyveli yoğurtlara çok dikkat etmeliler. Her şey tabii olarak adlandırılır ama nerdeee?

Çok çok az meyve ve çok çok fazla aroma. Sonuç lezzetli ama sağlıksız bir meyveli yoğurt ürünü daha.

Böyle yapılmasının arksındaki nerdeyse tek sebep maliyeti oluyor. Gerçek meyveler kullanılsa maliyeti kat kat artıyor. Mesela 6 sente 100 kilo yoğurda ahududu tadı kazandırılabilir; oysa bu iş gerçek ahududu ile yapılmaya kalkıldığında 30 Euro harcanması gerekir. Yaaa…

Sonuç olarak;

1)Obezitenin etiyolojik faktörleri arasındaki beslenme düzeninin ne derece önemli olduğunu artık çok iyi biliyoruz ve sağlıksız yiyeceklerin bu rolü aldıklarından haberdarız. Buna yönelik önlemler alınmalı acilen.

2)Obezite ile mücadelede ilk adım hazır gıda ürünlerinden başlanmalı ve ambalajlı ürünlere yönelik yeni bir düzenleme getirilmelidir.

3)O kadar güzel ambalajlar ardında gizlenen tehlikenin farkına varılıp kutunun üzerine ‘’Sağlıksızdır, zara verir!’’ bilgisi yazılıp siyah kutular içerisinde satışı yapılmalıdır.

4)Gerekirse çocukların erişemeyeceği yerlere bırakılmamalı şeklinde bilgi içerikli yazılar eklenmeli ve çocuklara satışı dahi yasaklanmalı.

5)Sesimi başta Sağlık bakanlığı olmak üzere bu konuda sorumluluğu üzerine alması gereken ama tahminimce almayacağını düşündüğüm yetkililere seslenmek gerekir: Elinizi çabuk tutun.

Referanslar

  1. http://www.focus.de/gesundheit/ernaehrung/gesunde-ernaehrung-krebserregend-eu-warnt-vor-acrylamid-in-lebensmitteln_id_4731637.html
  2. http://www.stern.de/gesundheit/foodwatch-lebensmittel-mit-comicfiguren-auf-der-verpackung-sind-meist-ungesund-2199162.html
  3. http://www.heilpraxisnet.de/naturheilpraxis/foodwatch-comicfiguren-verleiten-kinder-zu-ungesunder-ernaehrung-2015060637993
  4. http://www.the-healthcare-news.com/food-watch-cartoon-characters-tempt-children-to-unhealthy-diets.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.