En Yaşlı Kanser Fosili!

Kanser, bir grup hücrenin anormal çoğalması ve vücut içinde potansiyel yayılım gösterebilen hastalıkların bütüncül ismidir. Şuana kadar tanımlanmış 100’ün üzerinde kanser bulunmaktadır.

Bir yerlerde okumuşsunuzdur veya gözünüze çarpmıştır. Hiç sağlıkla, bilimle alakası olmayan insanların yazdığı sözde tıbbi yazılarda. ’’Kanser, bir modern hayat hastalığı” ya da ”kanseri insan yarattı.”… gibi cümleler oldukça fazla.

Bilim insanları, kanserin sanılandan çok daha eskiye dayandığını ortaya koydu. Tabi, kanseri yaratan insan nedense tedavisini unuttu yaratmada(!), demi?  Çağımızın hastalığı olduğu evet doğrudur ama başlangıç tarihi günümüz değildir.

Neyse, bu tür yazılardan bahsederek sinirlenmekistemiyorum. Bilim insanlarının yaptığı son çalışma, kanserin günümüzde insan tarafından yapay bir hastalık olarak oluşturulmadığı ve insanlık tarihi kadar eski olduğunu kanıtlamayı başardı.  Güney Afrika’da bir mağarada bulunan insana ait fosillerde kanserli yapıya rastlanıldı. Fosilin tahmini yaşı 1.6-1.8 milyon yıl. 12-13 yaşlarında bir erkeğe ait.fgJohannesburg yakınlarındaki Swartkrans Mağarası’nda ayak parmağında bulunan “osteosarkom” tümörü tüm bilgiyi değiştirmeye yetecek gibi görünüyor. Çalışma “
” dergisinde yayımlandı.

Bu çalışmaya kadar bildiğimiz en eski kanser vakası, günümüzden 120.000 yıl öncesine ait bir kanser vakası idi.

Bu buluş, insanoğlunun çok eskilerden beri kanserle mücadele ettiğini kanıtlar niteliktedir.

Witwatersrand Üniversitesi’nde görevli Odes, “İnsanlar, kanserin modern yaşam tarzı ve doğal ortamdaki değişiklerle ilgili olduğunu düşünüyor. Oysa elde ettiğimiz bulgular, kanserin kökenlerinin neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Evet modern yaşam tarzı, kanserin hızla yayılmasına neden olmuştur ancak doğmasına neden olan bir faktör değildir.

Referanslar:

1) “Cancer Fact sheet N°297”. World Health Organization. February 2014. Retrieved 10 June2014

2) “Defining Cancer”. NationalCancer Institute. Retrieved 10 June 2014

3) ‘’ The Neanderthal With the World’s Oldest Tumor‘’. Melody Kramer, National Geographic News JUNE 7, 2013

4) ‘’ World’s oldest example of cancer found in 1.7 million-year-old fossil‘’.  Henry Bodkin.  telegraph.co.uk 28 JULY 2016

5) The earliest case of cancer has been found in a 1.7 million-year-old bone. DAVID NIELD. sciencealert.com 29 JUL 2016

6) Osteogenic tumour in Australopithecus sediba: Earliest hominin evidence for neoplastic disease. Patrick S. Randolph-Quinney, Scott A. Williams, Maryna Steyn, Marc R. Meyer at eth. DOI:  http://dx.doi.org/10.17159/sajs.2016/20150470 Published: 28 July 2016

Written by Mehmet GÜNATA

‘’Başarı, küçük hataların ve başarısızlıkların biraz ilerisinde duran şeydir.’’ sözünü benimseyerek hedefini çizen ve mücadelesini bu yolda çekinmeden ortaya koymaya hazır; korkusuz, genç bir hekim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir