Erkenciler ile Gececilerin Farkı

İnsan bedeni ve uyku… İki karışık kelime ve birbirinin ayrılmaz ikilisi. Tıpkı insan bedeni gibi geniş ve karışık! Bu yüzden çok spesifik bir kısmını ele alacağım.

Erken kalkmak veya gece geç saate kadar uyanık kalmak… İnsan bedeni üzerine etkisi var mıdır; ne dersiniz.

‘’Elbette, olmaz olur mu hiç?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse bakalım.

Sabah erken kalkanların, gece geç yatanlara göre hayatlarından daha mutlu oldukları gösterilmiştir.

Erkenci tipler, günün erken saatlerini daha aktif bir şekilde kullanır. Bu da günün ilerleyen saatlerinde aldıkları hizmetlere göre, günün erken saatlerinde aldıkları hizmetlerden daha fazla tatminkar olacaklarını gösteriyor.

Bir başka çalışma da; gececi tiplerin daha zeki, yaratıcı, belleklerinin daha iyi ve işlem hızlarının daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak gececi tiplerin daha fazla depresyona yakalandıkları, çatışma ve stres yaşadıkları da unutulmamalıdır.

Randeler ve ark tarafından 2008 yılında; sabahçı tip ile uyumluluk ve düşüncelilik arasında güçlü bir ilişki bulunduğu saptanmıştır.

Erkencilerin daha somut, doğrudan deneyime ve gözlemlenebilir olgulara güvenme eğilimli, analize ve mantığa daha çok önem veren ve yeni bilgiyi mevcut bilinen ışığında yorumlamaya eğilimli olduğu gösterilmiştir. Gececilerin ise daha çok sembolik ve bilinmeyen veriye eğilimli olduğu ve yaratıcı oldukları da bir başka çalışmanın sonucu ile ortaya konmuştur.

Volmer ve Randeler’in yaptığı bir çalışma da; erkencilerin sosyal faydaları, gececi tiplerin ise bireysel faydaları daha çok önemsediklerini ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak;

Uykuyu ne kadar, nasıl almanız kadar ne zaman almanız gerektiğinin önemi ortada. Bu üçlünün muhteşem birlikteliğine kaliteli uyku denilir.

Kaliteli uykuya önem vermeniz dileğimle…

Referanslar:

  1. Biss, Renée K. and Lynn Hasher (2012), Happy as a Lark: Morning-Type Younger and Older Adults Are Higher in Positive Affect. American Psychological Association, 12 (3), 437–441.
  2. Hornik, Jacob, Chezy Ofir and Rinat Shaanan-satchi (2010), The effect of consumers’ diurnal preferences on temporal behaviour, Journal of Consumer Psychology, 20, 53-65.
  3. Cavallera, G.M and S. Giudici (2008), Morningness and Eveningness personality: A survey in literature from 1995 up till 2006, Journal of the International Society for the Study of Individual Differences, 44, 3-21.
  4. Randler, Christoph (2008), Morningness–Eveningness, sleep–wake variables and big five personality factors”, Personality and Individual Differences, 45, 191-196.
  5. Volmer, Christian and Christoph Randler (2012), Circadian preferences and personality values: Morning types prefer social values, evening types prefer individual values, Personality and Individual Differences, 52, 738-743.
  6. Díaz-Morales, Juan Francisco (2007), Morning and evening-types: Exploring their personality styles, Personality and Individual Differences, 43 (4), 769-778.

2 thoughts on “Erkenciler ile Gececilerin Farkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.