Fermente Besin ve Ruh Sağlığım

Son bir kaşık daha, aç ağzını 🙂

Sürekli söyleniyor ve çoğu zaman ben de dile getiriyorum; işte bu ürünü tüketmeliyiz,efendim şu gıda ürününden mümkün olduğunca uzak  durmamız gerekir diye.Bakın yeni bir çalışma şu gıdanın şöyle bir faydasını da gösteriyor… Bu böyle sürüp gidiyor.

Sağlıklı ürün bulmak kimine göre çok basit kimilerine göre çok zor olsa da bana göre oldukça basit ama zorlukları da yanında olan bir durum. Cebinde olmayanın midesine hitap etmek çoğu zaman hatta her zaman saçma belki. Cebinde olanların sayısına baktığımızda zaten onların sağlıklı yaşamasına çalışmakla toplumsal kitlenin sağlık sistemini ne derece etkileyebiliriz, tartışılabilir. Ama referansları sağlam içerikli yazılara uymanızda fayda var deyip yapılan yeni çalışmaya geçelim.

milk-shake-fruit-wallpaper-hd-raspberries-cups-yogurt-leaves-spoon-700x466

Gündelik gıda tüketimimize baktığımızda aslında farkında olarak ya da olmayarak pek çok fermente gıda tüketiyoruz. Bilerek bile olmasa şans eseri bile olsa yoğurt alsanız dahi 🙂 Sağlığımızın en büyük destekçileri bunlar. Fermente gıdalarla ilgili yapılan çalışmalar genelde aynı sonucu veriyor; daha fazla tüketmeliyiz.

Maryland Üniversitesi uzmanları’nın yaptığı son çalışmada fermente gıdaların sosyal anksiyete üzerine etkinin olup-olmadığı ve ne yönlü olduğu aranmış.

Psychiatry Research dergisi tarafından kabul edilen çalışmaya göre; fermente gıda denilen mayalanmış besin öğelerini tüketen genç neslin sosyal anksiyeteye daha az yatkın olduğu, bu besinlerin koruyucu etki yarattığı gözlenmiş. Telaşa gerek yok 🙂 

Araştırmada, anksiyeteye etkisi incelenen sadece gıdalar olmamış, egzersizin de etkisi araştırılmış ve aynı sonuç egzersizde de gözlenmiş. Egzersiz yapan grubun da ansiyeteye yatkınlığı kontrol grubuna göre daha düşük çıkmış.

441’ i kız 710 kolej öğrencisi üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, deneklere ne kadar fermente gıda, sebze meyve tükettikleri, ne sıklıkta egzersiz yaptıkları soruldu ve bir test ile sosyal anksiyete seviyeleri ölçülmüş.

2771655-tursu-cesitleri,bgA0E31iG0qwXdxY0Xzqhg

Son 1 ay içerisinde yoğurt, kefir turşu, miso çorbası (fermente edilmiş bir Japon yiyeceği), kimçi (geleneksel bir Kore yemeği)gibi fermente ürünleri tüketen kimselerin sosyal endişelerinin daha az olduğu görülmüş. Son iki gıdanın tatlarının iyi olduğunu umut ediyorum 🙂 

Daha önceden benzer çalışmanın da hayvanlar üzerinde yapıldığını söyleyen Hilimire şunları ifade ediyor:

“Laktobasiller hayvanlarda anksiyete ve depresyonu ciddi oranda azaltıyor.’’

Probiyotikler, bu etkilerini canlı vücudunda GABA adı verilen bir nörotransmiteri sentezleterek anksiyeteyi azalttığı ifade ediliyor.

Probiyotiklerin depresyonu azalttığı konusunda eskiden yapılmış çalışmalar var ancak bu çalışma ile ilk defa sosyal anksiyete ile ilişkisi de araştırılmış oldu.

Probiyotikler enflamasyonu da azaltıyor. Bunu, bağırsak geçirgenliğini azaltıp yabancı organizmaların canlı vücüduna girmesine engel olarak gösteriyor.

Sonuç olarak;

1) Araştırmadan çıkan sonuçlar bilinenleri destekler yönde, şaşırtıcı değil.

2)Fermente gıda ürünleri arasında ülkemizde en çok tüketilen besin öğesinin yoğurt olduğunu düşündüğümüzde ülkemizde de benzer çalışmalar yapılmalı.

3)Bir önceki yazımda vücudumuz için mikrobiyotanın bizler için çok önemli olduğunu dile getirmiştim. Peki o güzelim mikroorganizmaları nasıl beslemeyi düşünüyoruz; yoğurt, kefir, peynir olmadan?

4)Sağlıksız beslenmenin insan vücudunu olumsuz etkilemediği sistem olmadığını çok iyi biliyoruz.

5) Haliyle fermente gıdaları tüketemeyen insan ruh sağlığının normal işlediğini düşünmek tehlikeli ve yasaktır.

Referanslar:

1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3904694

2) www.psy-journal.com/article/S0165-1781(15)00214-0/abstract

3) www.dailytimesgazette.com/yogurt-is-socially-good-for-you/14977

4) www.medscape.com/viewarticle/814672

5) www.psychiatryadvisor.com/mood-disorders/yogurt-bacteria-may-help-to-improve-mood/article/408646

6) www.ntv.com.tr/saglik/yogurt-ve-tursu-utangacligi-gideriyor,nL14MRnTiEayctH64N1Qrw

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.