Kontrol Bağırsaklarımızda…

 Sorumluluk sahibi bakteriler için…

 

Bağırsaklarımızdaki bakteriler başta olmak üzere vücudumuzdaki bakterilerin üstlendiği sorumluluğun ne derece büyük bir görev olduğunu gösteren çalışmalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu bakterilerin bizlere faydası saymakla bitecek gibi de değil. Başta immün ve endokrin sistemimiz olmak üzere faydasının bulunmadığı sistem yok. Astım, enfeksiyonlar, obezite bunlardan bir kaçı.

Yapılan yeni bir çalışmaya göre; bağırsaklarımızdaki bu canlılar beynimizdeki bağışıklık hücrelerini de etkileyerek beynimizi korunduğu ve alzheimer gibi sinir sistemini etkileyen hastalıkların önümüzdeki süreçlerini değiştirebileceği sonucuna ulaşıldı.
gb2-sf133

Araştırma, Almanya’ da Freiburg Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirildi ve Nature Neuroscience isimli dergide yayınlandı.

Araştırmadan çıkan en önemli bulgu; beyindeki mikrogliaların yani makrofaj sisteminin fonksiyonlarının bağırsaktaki bakterilerin yıkım ürünleri tarafından düzenlendiğinin ortaya çıkması. Bu bakteriler, lifli gıdalardan kısa zincirli yağ asitlerini sentezliyor ve bunlar da mikrogliaların fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol alıyor.

Araştırma fareler üzerinde yapılmış olup bağırsağında hiç bakteri bulunmayan farelerde mikrogliaların tam olgunlaşamadığı ve fonksiyonunu yerine getiremediği görülmüştür. Böylece immün yanıt veremediği gözlenmiş. Aynı durum 4 hafta kadar yoğun antibiyotik uygulanan farelerde de gözlenmiş. Bağırsağındaki bakteriler ölünce haliyle immün yanıttan bihaber.

Buna karşılık, sağlıklı durumlarda mikrogliaların yeniden olgunlaştığı  ve immün sistemin gerekli yanıtını oluşturduğu gösterilmiş.

enterobacteriaceae-v2

Araştırmaya göre bu bağlantı bağırsaktaki bakterilerin yıkım ürünleri ve kısa zincirli yağ asitleri ile mikroglialar arasında gerçekleşiyor. Bu yağ asitleri; bakterilerin lifleri, süt ürünlerini veya diğer gıdaların yıkımları sırasında oluşuyor. Daha sonra kan yoluyla beyne geçip mikrogliaların fonksiyonunun sağlanmasında görev alıyor.

Beyin hastalılarında rolü olduğu düşünülen ama nasıl bir rollerinin olduğu tam olarak anlaşılamayan mikrogliaların olgunlaşma ve aktivasyonları süreci konusunda önemli bir adım atılmış oluyor; bu çalışmayla.

Sonuç olarak;

1) Önceleri sadece isimlerinden bahsedilen hastalıkların patofizyolojisine dair yeni bilgiler elde edilmiş olup önümüzün aydınlanması açısından büyük bir önem taşıyor bu çalışma.

2) Sinir sisteminin de içerisinde yer aldığı birçok hastalığın kökeninde mikrobiyota denilen bağırsak bakterilerinin olumsuz etkilenmesinin yattığı bilinmektedir.

3) Bu mikrobiyotayı bozan etkenler arasında sağlıksız beslenme ve yaşam biçimi yer alıyor.

4) Sağlıklı mikrobiyota için trans yağ asitlerinin başı çektiği ürünlerden her daim uzak kalmak şart.

5) Kısacası bağırsağındaki bakterilere yaptığın yatırım hayatını kurtaracak.

Referanslar:

1)www.nature.com/neuro/journal/vaop/ncurrent/full/nn.4030.html

2)www.nature.com/nrmicro/journal/v13/n7/full/nrmicro3516.html

3)www.neurologyadvisor.com/movement-disorders/parkinsons-disease-gut-bacteria/article/407668/

4)www.medscape.com/viewarticle/845471

5)medicalxpress.com/news/2014-12-gut-microbiota-parkinson-disease.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.