Kurban Bayramı’nın Gerçek Kurbanları
”Herkese mutlu, umutlu ve kazasız bir bayram diliyorum.”
 
#bayramaözel
 
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr. Fikret B. ve ark., kurban bayramında yaralanma şikayeti ile acil servise başvuran 17 yaş üstü erişkin 120 hasta üzerinde yaptığı prospektif gözlemsel çalışmaya göre;

kurban-bayrami
1) 116 hastanın (%96,7) hayvan kesimi ve et işleme için yeterli deneyimi yoktur.
2) Hastaların 97’si (%80,8) bayramın ilk günü hastaneye başvuruyor.
3) Yaralanmaların 99’unun (%82,5) kesici alete bağlı, 21’inin ise (%17,5) düşme, boynuzlanma veya tekmelenme ile gerçekleştiği görülüyor.
4) Tam tendon kesisi, parmak amputasyonu, ekstremite kırıkları ve göz travması olan 14 (%11,7) hasta ameliyata alınıyor.
5) Her bir hasta için yaklaşık 100 TL hastane tedavi maliyeti saptanıyor.
 
Sonuç:
Türkiye gibi müslüman ülkelerde kurban kesimi için uygun koşullar hazırlanmalı, profesyonel kişilerce kesimlerin yapılması sağlanmalı, özellikle kurban bayramının ilk günlerinde acil servisler hem ekip, hem de malzeme yönünden takviye edilmelidir.
 
Referans: 
The real victims of the Islamic Feast of Sacrifice:injuries related to the sacrifice. Fikret B. Turkish Journal of Trauma & Emergency Surgery Original Article. 2010;16 (4):319-322

Written by Mehmet GÜNATA

‘’Başarı, küçük hataların ve başarısızlıkların biraz ilerisinde duran şeydir.’’ sözünü benimseyerek hedefini çizen ve mücadelesini bu yolda çekinmeden ortaya koymaya hazır; korkusuz, genç bir hekim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir