Plastiğin Mideye Yolculuk Serüveni

Eşyalarınız, en lezzetli yiyecekleriniz olabilir.

Çevrenize bir bakının beş dakikalığına sadece. Onlarca eşya var ve çoğu plastik içeriyor; bilgisayar, televizyon, cep telefonu, mutfak eşyaları… Bunlar sadece çevremizde var olan. Bir de bizim gözümüzden kaçan ama var olma gerçeğinden kurtulamayanların listesi var. Bunlar da eklenince listeye plastiklerin boyutları gözler önüne serilmiş oluyor. İnsan varlığını tehdit eden büyük bir tehlike.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmanın sonucuna göre denizlerdeki plastik maddelerin sayısı 5 trilyon parçayı geçmiş durumda. Bu da 250 tonun üstünde plastik atığın okyanuslarda olduğunu gösteriyor. Okyanusun tanımını bile değiştirebilecek boyutta bir   plastik atık var. Bu plastiklerin ekosistemin en ucra köşesini bile oldukça büyük bir etkiyle etkileyebiliyor. Peki bu plastiklerden kurtulmanın yolu yok mu? Var. Nasıl mı? İşte bu sorusunun cevabını Katharina Unger‘den alıyoruz. ‘’Yiyebiliriz!’’Üstelik kıtır kıtır, en lezzetlisinden.

Görünen o ki, kısa bir süre içerisinde beslenme alışkanlıklarımız değişecek ve geri dönüşüne bile gerek kalamayacak bir konuma gelebileceğiz. Belki de annelerimizin yaptığı yemekleri unutacağız. Bu biraz fazla oldu sanırım. Her neyse…
indir (2)

Avusturyalı tasarımcının Julia Kaisinger ve Utrecht University ile yaptığı deney ve araştırmaya göre bir eşit plastik yiyen mantarlar plastiklere önemli bir özelik getiriyor ve onları yenilebilir plastik yapıyor. Unger’in kurduğu sistem aslında 2012 yılında Yale University tarafından yapılan bir araştırmaya dayanıyor.2012 yılından günümüze kadar çeşitli boyutlar kazanmış çalışmanın ana konumlarından birine günümüzde ulaşılmış sayılır; eksik bir iki yanı var olsa da. Araştırmacıların poliüretan parçalayan yeni bir çeşit mantar (Pestalotiopsis microspora) bulmasıyla tetiklenen araştırma, mantar çeşitlerinin plastik içindeki toksik materyalleri almadan ayrıştırabilmesine dayanıyor. Uther’in bir çevre problemini çözüme dönüştüren araştırması da bu şekilde başlıyor. Aslında sonuca bakılınca iki büyük sorun çözülmüş oluyor. Zararlı plastiklerin tehdit edici etkisi yok olurken karnımız da doyuyor bir taraftan. Daha ne olsun; değil mi?

indirFungi Mutarium isimli bir sistem kuran Uther, plastiği mantarlar tarafından “yenilebilir” bir maddeye dönüştürmek için ilk olarak UV ışınların plastiği sterilize ettiği ve ayrıştırma işlemine başladığı bir aktivasyon çemberine yerleştiriyor. Daha sonra yumurta şeklinde jelatinimsi bir ekim alanına (kapsül) yerleştirilen plastik, üstüne eklenen mantarın seyreltilmiş bitkisel kısmı tarafından tüketilmeye başlanıyor. Bu madde daha sonra büyüyerek yumuşak, mantar benzeri bir yapıya dönüşüyor. Bu noktada seyreltilmiş maddenin plastiği tamamen tüketmesi bir kaç ayı buluyor. Bu sürece sabırlı ve özenli bir şekilde beklemek gerekir.

Süreç sonunda ortaya bir madde çıkıyor. Tüketilebilir özellikteki bu maddeye ben ‘’şey’’ demek istiyorum. Sonuçta adı konmamış bir besinden bahsediyorum. Bu garip süreç sonucunda ortaya çıkan “şey” insanların tüketebileceği bir “yiyeceğe” dönüşüyor. Bu noktada Unger ve Kaisinger farklı tatlar katacak konsept tarifler bile üretmiş durumda. Her ne kadar besinimiz hazır olsa da üretim süreçleri göz önünde tutulunca şüpheleri de beraberinde getiriyor; haklı olarak. Tüketilme güveni konusunda % 100 güvenlik kazanabilmiş değil. Unger ürettiği mantarı yiyerek kendi üzerinde bir deney gerçekleştirmiş bile ancak bu konu üzerinde hala pek çok araştırma yapılması gerekiyor.

Şimdi gelelim çalışmanın nasıl yapıldığına dair videoyu izlemeye;


Sonuç olarak; Serüvenin hala giriş bölümünde olduğumuzu hatırlatarak tutumumuzun çalışmanın sonucuna göre değişeceğini unutmamak gerekir. Plastiğe ‘’yenilebilir’’ özelliğinin katılıp katılmayacağını ilerleyen dönem içerisinde birlikte göreceğiz. Umarım bu süreç içerisinde acıkan plastiğe sarılıp yemek istemez. Ne diyeyim ki!

REFERANSLAR:

1) http://www.engadget.com/2014/12/15/fungi-mutarium-plastic

2) http://www.ted.com/talks/eben_bayer_are_mushrooms_the_new_plastic?language=en

3) http://www.webtekno.com/zimbirtilar/atik-plastigi-yiyecege-donusturen-deney-fungi-mutarium-h4668.html

4) http://www.log.com.tr/plastik-yiyen-mantarlarla-yiyecek-ureten-mini-ciftlik-video/

5) http://www.livinstudio.com/fungi-mutarium/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.