Siz Siz Olun, Böyle Yerlerden Uzak Durun!

Bu yazı bazılarımızı çok üzecek bazılarımız ise bu çalışma karşısında tamamen umursamaz bir tuttum sergileyecek. Tabi ben bu yazı ile çok şeyin değişebileceğini düşünüyorum. Değişiminde öyle küçük bir şey olmayacağını şimdiden söyleyeyim.

Aralarında McDonald’ s, Burger King, KFC, Starbucks, Cafe Ruge ve Nando gibi tüm dünyada şubeleri olan, bir marka haline gelen ve bizlerin de belki de her gün gittiğimiz fast food restoranlarının buzlarında tuvaletlerinden daha fazla mikrop bulunduğu resmen kanıtlandı. Bunu kabul etmeyen şirketler var ama bu, araştırma sonucundaki gerçekliği değiştirmeyecek hiçbir şekilde.

Uzmanlar bu durumun, tuvaletlerin buz makinelerinden daha sık temizlenmesinden kaynaklanabileceğini, hiçbir örneğin insan sağlığı için acil bir tehdit oluşturmadığını ancak dört restorana ait buzdaki mikrop sayısı yüksekliğinin “hijyenik risk” olarak kabul edilmesi gerektiğini bildiriyorlar. Evet komik ama gerçek; bu restoranların tuvaletleri buz makinelerinden daha sık temizleniyor ve daha hijyenik. Suyu nerden içeyim sorusuna galiba tuvalet demem gerekiyor ama yine de size kalmış 🙂

Buzlar mikrop yuvası gibi

article-0-1A1A0BCC000005DC-113_634x472

Daily mail her konuda olduğu gibi özellikle de sağlık konusunda bence bir numara. Çoğu gerçek bilgiye bu site aracılığıyla ulaşılabilir durumda.Daily Mail’ de yer alan habere göre, testler için restoran çalışanlarından istenen buz örnekleri ve akredite çevre sağlığı uzmanı tarafından alınan tuvalet suyu örnekleri steril bir torbaya konarak buzdolabı içinde laboratuvara götürüldü.

Örnekler, 22 ve 37 derecelerde total ve patojen (hastalık yapan) bakteriler bakımından incelendi.

37 derecede yüksek miktarda bulunan bakteriler insan veya hayvan temasıyla ilgili iken, 22 derecede belirlenenler çevresel bakterilerdir ve kaynağı iyi temizlenmeyen buz makineleridir.

Normalde insan sağlığını etkilememesi için 1 mililitre sıvıda 1.000’ den fazla bakteri olmaması gerekirken bu değerler Nando’ da 2.100; McDonald’ sda 1.400 ve KFC’ de 1.100 idi. Sayı artık riskli hijyenik grubuna girmektedir. Bu da insan sağlığını tehdit eder durumda olduğunu gösteriyor.

37 derecede 1 mililitrede 100’ den fazla bakteri olması kötü hijyen manasına gelir; Burger King 260 ile bu değeri geçen tek restorandı.

Söz konusu durumun McDonald’ s, KFC ve Nando’da görülmesinin nedeni büyük ihtimalle kirli bir buz makinelerinin 0lmasından kaynaklanabileceği ancak aynı durumun Burger King’ de görülmesinin nedeninin ellerini iyi yıkamayan bir çalışanla ilgili olabileceğini söylüyorlar.

Bu  gerekçe, buzlarında neden mikrop sayısının çok olduğunu açıklayabilir ama kimse bu gerekçeyi insan sağlığını neden tehdit edildiği olarak gösteremez ve gösterilmemelidir de. 

Sağlık Koruma Ajansı endişeli

2014-07-18-ice-in-6-out-of-10-restaurants-has-more-bacteria-than-water-from-toilets-signs

Sağlık Koruma Ajansı endişeli evet ama hiçbir şey yapmıyor. Acilen bunun için bir çalışma başlatması gerekiyor ve bazı kriterler oluşturması gerek. Bu kriter dışına çıkan herhangi bir işletme olması durumunda ise acilen sorgulanması gerekiyor. Bu sonuçlar, ikisi itiraz etse de bazı şirketlerin temizleme prosedürlerini yeniden gözden geçirmeye sevk etti. Özellikle Nado böyle bir çalışmayı kabul etmediğini açıkça dile getirdi.

Sağlık Koruma Ajansı (Health Protection Agency) eski müdürlerinden Dr. M. Greenwood, “Bu araştırma restoranların personelini buzları uygun şekilde hazırlamalarını sağlayacak şekilde eğitmeleri gerektiğini gösteriyor” diyor ve buzların çok soğuk olduğu için içinde mikrop barındırmayacağı düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu söylüyor.

Restoranlar ne diyor?

McDonald’ sın sözcülerinde biri “Buzlarda tespit edilen bakteri seviyeleri düşüktür ve tüketim için endişelenmeyi gerektirmez” derken,

Starbucks“Buz örnekleri personelin steril torbayı açması sırasında dikkatsizlikten kirlenmiş olabilir” diyor.

Nando “Bu sonuçları reddediyoruz ve bunların herhangi bir hatayı gösterdiğini kabul etmiyoruz” diyor.

Sonuca geldiğimizde,

Marka ünvanına ulaşmış restoranların artık hangi özelliğinden markalaşacaklarını anlamış olduk, ayrıca fast food gıdaların tüketilmemesinin nedenleri arasında artık güçlü bir kanıtımız olacak. Ayrıca şu kanıyı da şimdi ortadan kaldıralım. Nedir? Herkes söyler işte markalı olan yere gitmelisin en sağlıklısı en temizi en uygunu orasıdır diye; ama artık bu cümleye inanmamalıyız. Bence bu cümlenin sahipleri ünlenmiş bu restoran ve benzeri kuruluşlardır.

Sözün kısası; siz siz olun bu tür yerlerden uzak durun.

Referanslar:

1)www.dailymail.co.uk/news/article-2334533/Ice-restaurants-bacteria-water-toilets.html#ixzz2WTrAVete 

Erişim tarihi: 1 Haziran 2013

2)www.dailyhealthpost.com/fast-food-restaurants-have-more-bacteria-in-ice-than-water-from-toilets/

Erişim tarihi: 18 Temmuz 2014

3)www.washingtontimes.com/news/2013/jun/6/ice-6-out-10-restaurants-more-filthy-toilet-water-/

Erişim tarihi: 6 Haziran 2013

 

Written by Mehmet GÜNATA

‘’Başarı, küçük hataların ve başarısızlıkların biraz ilerisinde duran şeydir.’’ sözünü benimseyerek hedefini çizen ve mücadelesini bu yolda çekinmeden ortaya koymaya hazır; korkusuz, genç bir hekim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir