Yol Yakınken Dön

”Sorun, vazgeçmek istememekten kaynaklanıyor.”

Mantıklı radikal kararların hezeyanla sonuçlanmayacağı günün ne zaman geleceği merakı içerisinde yaşamıma devam ediyorum, yaşam denirse tabi! Bilmem kaç saniyede o kadar insan gereksiz yere ölürken ve bunun çoğunu sigara oluşturuyorsa yaşamımız yaşam olmaktan çıkıyor, haliyle. Durum vahim.

Siz içenlere, satanlara, sattıranlara, içmesine neden olan ve içmesine engel olmayanlara sesleniyorum. Suç işliyorsunuz. Bu suçun cezası çok büyük.

Bu suç karşısında onlarca belki yüzlerce çeşitli boyutlarda önlem alınıyor ama hepsi çok net söylüyorum boş ve gereksiz.Net çözüm sunmayan çözüm yollarının sürekli gündemde tutularak bu yoldan başarı elde etmek çok zor. Hatta imkansız. Suçlar karşısında kişisel beklentiler göz ardı edilip halkın genel sağlığını korumak şarttır. Yani tek bir kişinin insafına bağlı kalıp inşallah bize yardımcı olur demek yerine ‘’bunu yapamazsınız, yapmanıza izin vermem’’ gibi daha gerçekçi ve net çözümler üretilmeli. Cevap vereceğiniz taraf kişi de olabilir kurum da fark etmez.

Ülkemiz adına söylemeliyim ki istatiksel bilgiler ülkem insanının tükettiği tütün ve tütün ürünlerinin azaldığını gösteriyor. Ama kayıt edilenler arasında azaldı. Cümleye dikkat lütfen. Yani bakkalını yöneten Mustafa amca satışlarını deftere not almasa ya da Mustafa amca’yı çekemeyen bir başka grup deftere yazmadan aynı ürünün satışını yaparsa veya halk bunun bir yolunu bulursa… Daha da korkuncu ya halkın kendisi Mustafa amcayı çekemiyor ve kayıtsızlığın önderliğini yapıyorsa, ne olacak? Şimdi başımız büyük bir dertte.

2-3 sene önce yazdığım bir yazımda ülkemdeki sigara kullanımına yönelik yasakların yeterli olmadığını hatta imza atılan konularda da başarısız olduğumuzu ifade edince olumsuz eleştiriler aldım ve ‘’Bu yazıyı haksız bir şekilde yazmışsınız, ülkemize haksızlık ediyorsunuz.’’ gibi geri dönüşler almıştım. Tekrar yazıyorum: Yanıltılıyoruz ve kanıyoruz.

‘’Türkiye örnek alındı!’’ yazılarını çokça okuduk ama örnek alınan ülkemin uyguladığı politika değil kayıt edilen sonuçlar. Yani örnek alan ülkelerin amaçları bizim yanlış aldığımız kayıtlarımıza benzer bir sonuca ulaşabilmek.

Peki dünyada neler oluyor diye bakınca neler olmuyormuş ki… Savaş- sigara-yasak etiketleri altında yazılan yazıların pek de önemli olmadığını gördüm. Herkes farklı planlarla kendine göre bir grafik yayınlamış.  Ortak yanları var tabi. Tüm yazılarda istediğimiz sonuca ulaşmış veya ulaşma yolunda olduğumuz görülüyor. Yani herkes muhtemel bu sonuca ulaşmamızı istiyor ve bunu grafiğe dökmüş ancak durum yine öyle değil. Yanlış.

Dünyada sigara paketlerine açılan savaş ne durumda?

150122150702_cigarette_packets_624x351_getty_nocreditİngiltere‘de hükümet tüm ülkede sigara paketlerinin tek tipte olması yönünde kararlar alıyor. Yasa tasarısının İngiltere Parlamentosu’ndan geçmesi halinde ülkede faaliyet gösteren tütün şirketleri, ürünlerini kendi markalarını gösteren paketlerde satamayacaklar. Yani ekmeklerinden olacaklar. Hani bazı ekmekler vardır ya, başkalarını zehirleme şartıyla kazanılanı. İşte ondan bahsediyorum.

Hükümet böylece sigarayı özellikle çocuklar için daha az ilgi çekici hale getirmeyi hedefliyor. Benim de tüm derdim, amacım içenlerin bırakması ve özellikle çocukların korunması. Çocuk ya adı üstünde sigara içer mi hiç? Öyle deme sen büyük olarak içersen o da içer. Yapma artık!

İngiltere’de sigara paketlerinin üzerinde sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin uyarılar uzun süredir var. Çoğu ülkede olduğu gibi. Bizde de var. Hani sigara içen ölür, kısır kalır, doğmamış bebeğe zarar verir… Bunlar sigara içen kimselerde görülen kesinleşmiş sonuçlar. Bunlara diyecek sözüm yok. Ama bunlar çok az dikkat çekiyor.

Sigara içen şahsın ’’Ben erkeğim, hamile değilim ki; öyleyse içebilirim.’’ demesi gibi bir şey. Bu derece zarar veriyor beyne. Beynini kaybeden ama çevresindekilerinin sağlığını hiçe sayan kimseler bunlar.

Televizyonda epeydir ve yazılı basında da daha yakınlarda sigara reklamları yasaklandı; sigara tiryakilerini bu alışkanlıktan vazgeçirme amaçlı parasız programlar, yaygın bir şekilde duyuruluyor.

Sigara karşıtı kampanya yürütenler ise daha fazla önlem alınmasını istiyorlar, benim gibi.

Tütün şirketleri boş durmuyor bu durum karşısında. Tehditsel açıklamalarına mahkeme başvuruları eşlik ediyor. Gücün yeterse yani. Sağlık çevreleri, genel anlamda sigara içme oranında düşüş olduğunu gösteren çalışmaya dikkat çekiyor.

150122113903_cigarette_packet_afp-gch-Bu araştırmada tütün sektöründe egemen olan, markasız paketlerin karaborsacılığı teşvik edeceği kaygılarının yersiz olduğu savunuluyor. Ancak tütün şirketlerinin finansmanıyla KPMG tarafından yapılan bir başka araştırma ise, kaçak sigara satışlarının arttığını, şirketlerin gelirlerinin darbe yediğini ve vergi gelirlerinin de düştüğünü belirtiyor.

Avustralya paket başına 16 doları aşan fiyatla, dünyada sigaranın en pahalıya satıldığı ülke. Diğer ülkelerde de yurttaş sağlığının korunması gereği ile bireylerin seçim hakkı arasında bir denge bulunmaya çalışılıyor.

 

Ama giderek daha fazla sayıda ülke sigara paketlerine resimli sağlık uyarıları eklenmesinde ısrar ediyor. Özellikle dumanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekiliyor. Çocuklarımızı seviyoruz ya. Hadi be oradan kimin uğruna çocuk denen yaratık.

150122132213_cigarette_packet_bbc-gch-Örneğin Ukrayna ve Rusya’daki sigara paketlerinde sigara içilmesinin ölümcül olabileceği yazılı.

Resmin üzerinde “bağımlılık” kelimesi okunuyor.

Sonuç olarak;

Yol yakınken dön!

REFERANSLAR:

1) http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150123_sigara_paketleme

2) http://www.aksam.com.tr/saglik/dunyada-sigara-paketlerine-acilan-savas-ne-durumda/haber-375327

3) http://www.sabah.com.tr/yasam/2015/01/20/abde-sigara-ile-savas-sertlesiyor

4) http://www.medikalakademi.com.tr/dunyada-sigara-paketlerine-acilan-savas-ne-durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.