Zayıflaman İçin Güçlü Bir Neden

 Kaderine şekil vermek senin elinde, biraz acele etmen gerek…

Kendini şişmanlamaktan alıkoyamayan dünya insanının en büyük hatası, her geçen gün daha fazla şişmanlaması ve bu konuda öylece kalması olmuştur. Çevremizdeki teknoloji inceldikçe değerlenirken nedense bizlerin çapı artıyor.

Bir yandan kanser, bir yandan obezite; sonumuz pek aydınlık görünmüyor. 1 sene kadar önce yapılan ve Lancet isimli dergiye konu olan çalışmaya göre bu iki hastalık arasındaki ilişki tahminlerimizden daha ileride bir ilişkiye sahip; durdurmak çok zor olacak, çok.

Kanser hastalığı daha oluşmadan engellenebilmesine imkan tanıyan bir hastalık olmasına rağmen 2008 yılında dünya genelinde 12.7 milyon kanser vakası saptanmış ve bunun 7.6 milyonu şu an aramızda yok maalesef. Kanser hastalığının görülme sıklığı artıyor ama ölümler gelişen tıp karşısında azalıyor. Ama hala çok yol almamız gerekiyor. Çünkü asıl olan kanser gelişimini önlemeye yönelik çalışmaların yapılmasının gerekliliği devam ediyor.

obesity4

Günümüzde kansere neden olan bazı etiyolojik faktörler kesin bir dille kanıtlanmıştır. Bunlar arasında; sigara-alkol tüketimi, obezite, sağlıksız beslenme, sedatif yaşam yer alıyor. Farklı bir çalışmada, dünya genelindeki bütün kanser vakalarının %35’ine sebep olan 9 düzeltilebilir risk faktörü tanımlanmıştır. Bunlar; sigara kullanımı, alkol kullanımı, sebze ve meyveden fakir diyet, obezite, hareketsiz yaşam, korunmasız cinsel ilişki, şehirlerdeki kirli hava, katı yakıt kullanımı (kömür gibi) ve sağlık çalışanları arasında enfeksiyon bulaşmış iğnelerin yanlışlıkla teması olarak sıralanabilir.

Görüldüğü gibi yaşamımızdaki bazı değişiklikler kanser hastalığına karşı mücadele konusunda büyük bir öne taşıyor. Sadece biraz istek ve gayret gerekiyor. Bunu başarmak için mücadele etmemiz gerekir en şiddetli bir şekilde. Bu konuda çeşitli taramalar yapılıyor ve risk faktörlerine göre çeşitli önlemler alınıyor ve kansere yakalanma riskini olabildiğince azaltılıyor. Yaşam tarzındaki bu değişiklikler arasında beslenme alışkanlıkları ve dolayısıyla obezite ile mücadele önemli yer tutmaktadır.Obezite 2500 yıl öncesinden yani Hipokrat döneminden beri bilinen bir hastalık. Ben de çok şaşırdım çünkü hala önleyemedik şu obeziteyi gitti. Günümüzde etkisi daha da arttı ve herhangi bir etnik köken, coğrafik bölge, sosyoekonomik düzey ayırt etmeksizin tüm dünyayı ve geleceğimizi etkileyen büyük bir sorun haline dönüşüverdi. Bunu biz yaptık bilerek veya bilmeyerek ama biz yaptık işte.

Obezite vücut kitle indeksi hesaplamaları ile tanımlanır (kg cinsinden ağırlığın metre cinsinden boyun karesine bölünmesi). Bu tanımlamaya göre vücut kitle indeksi 25-29.9 kg/m² arası olanlar ‘fazla kilolu’, 30’un üzeri ise ‘obezite’ olarak tanımlanır. Ciddi obezite olarak tanımlanan vücut kitle indeksi de 40’ın üzeridir. Yapılan çalışmalarda obezite doğrudan ölüm oranlarını arttıran bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır.

456910025_749c354a8d_o

İngiliz tıp dergisi Lancet’te obezite ile 22 farklı kanser türü arasında ne derece ilişki olduğunu gösteren bir çalışmanın sonuçları yayınlanmış ve bu konudaki korku düzeyi biraz daha yükselmiştir. Araştırmada 5.24 milyon İngiliz yetişkin belli bir süre takip edilmiş, bu süre içinde 22 farklı kanser türünden 166.955 kanser vakası gelişmiştir. Vücut kitle indeksi, bu kanser türlerini farklı oranlarda etkilemiş ve  22 kanserin 17’si ile ilişkili bulunmuştur. Vücut kitle indeksinde her %5’lik artış; rahim kanserinde %1.6, safra kesesi kanserinde %1.31, böbrek kanserinde %1.25, rahim ağzı kanserinde %1.1, tiroid kanserinde %1.09, lösemi yani kan kanserinde %1.09, karaciğer kanserinde %1.19, kalın barsak kanserinde %1.1, over (yumurtalık) kanserinde %1.09, menopoz sonrası meme kanserinde %1.05 artışa sebep olmaktadır. Bu durumda yapılan hesaplamada rahim kanserinde %41, safra kesesi, böbrek, karaciğer ve kalın barsak kanserlerinde %10 ve daha fazla oranda obezite ile ilişki tespit edilmiştir.

Sonuç olarak;

1)Sağlıklı beslenme adına ne gerekiyorsa zaman kaybedilmeksizin yapılmalı ve bu konuda başta bireyin kendisi olmak üzere sorumluluğun düştüğü her grup sorumluluğu yerine getirmelidir.

2)Çok sayıda hastalık için ciddi bir risk faktörü olduğunu bildiğimiz obezite ile kanser arasındaki bu ilişki kansere bakış açımızı değiştirebilir ve en azından önlenebilir kısmını ön plana çıkarabiliriz.

3)Kanserle mücadele için öncelikle obeziteye neden olan faktörleri ortadan kaldırmamız gerektiğini net bir şekilde gördük.

4) Aciliyet şart.

Referanslar:

1) www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(14)60892-8.pdf

2) WHO. World Health Statistics 2011. Geneva: World Health Organization.

3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662372

4) www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140814000816.htm

5) www.lshtm.ac.uk/newsevents/news/2014/obesity_cancer_study.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.